• ostgolf-mauritzberg
  • ostgolf-banners-sodra
  • ostgolf-banners-vesterby
  • ostgolf-banners-braviken
  • ostgolf-banners-mjolby
  • ostgolf-banners-linkoping
  • ostgolf-banners-vadstena
  • ostgolf-banners-finspang
  • ostgolf-banners-mauritzberg
  • ostgolf-banners-motala
  • ostgolf-banners-vreta
  • ostgolf-banners-vardsberg
  • ostgolf-banners-ostad
  • ostgolf-banners-ingelsta
  • ostgolf-banners-soderkoping
  • ostgolf-banners-atvidaberg
  • ostgolf-banners-omberg
  • ostgolf-banners-flemminge
  • ostgolf-banners-klinga
  • ostgolf-banners-norra
  • ostgolf-mauritzberggolf
  • ostgolf-banners-waldemarsvik

Domartillsättning 2019

Månad Veckodag Datum Tävling Tour Klubb Antal Hål Antal Spelare Domare TD
maj lördag 4 Magnus Johansson Memorial JMI Vadstena 36 78 Fredrik Wästlund Christer Derger -
fredag 17 Bråviken Masters Oakley Bråviken 36 78 Torsten Johansson Vakant -
söndag 19 Teen Tour First - Omg 1 SGF Teen Linköping 18 50 Mahmoud Daoud -
onsdag 29 Finspång Open Oakley Finspång 36 78 Torsten Johansson Leif Sandberg -
fredag 31 Vreta Ping Junior Open JMI Vreta Kloster 36 78 Göran Rydman Torsten Johansson -
juni tisdag-onsdag 4-5 Senior Tour H-70 SGF Senior Omberg 18+18 100 Gunilla Blomqvist Stefan Björklund -
söndag 9 Teen Tour First - Omg 2 SGF Teen Ingelsta 18 50 Jesper Sagebrand   -
söndag 9 Teen Tour Future - Omg 2 SGF Teen Vadstena 36 78 Fredrik Wästlund Christer Derger ???
lördag-söndag 15-16 Senior Tour H-30, 40 SGF Senior Vreta Kloster 18+18 110 Göran Rydman Mahmoud Daoud -
lördag 29 Teen Tour First - Omg 3 SGF Teen Motala 18 50 Gunilla Blomqvist -
lördag-söndag 29-30 Teen Tour Future - Omg 3 SGF Teen Finspång 36+18 78 Mahmoud Daoud Peter Lundqvist (FD) Peter Beckne
juli tisdag 2 Östgöta Junior Open JMI Klinga 36 78 Torsten Johansson Christer Derger -
måndag 8 Linköping Junior Open JMI Linköping 36 78 Gunilla Blomqvist Stefan Björklund -
fredag 12 Teen Cup - gruppkval SGF Teen Vreta Kloster 18 40 Leif Sandberg -
söndag 28 Teen Tour First - Omg 4 SGF Teen Söderköping 18 50 Stefan Björklund -
augusti torsdag-lördag 1-3 Bråviken Open SGT Bråviken     Simon Ahlberg (FD) Leif Nyström (FD) Håkan Wedin
fredag 2 Vadstena Open Oakley Vadstena 18+18 78 Gunilla Blomqvist Robert Rajfors -
lördag-söndag 3-4 Senior Tour H-30,40 SGF Senior Finspång 18+18 110 Stefan Björklund Mahmoud Daoud -
onsdag-fredag 7-9 Landeryd Masters SGT Landeryd     Jesper Sagebrand (FD) Lars Hörnell (FD) Steven Jeppesen
lördag-söndag 10-11 JSM Klubblag - Omg 2 SGF Teen Vesterby 36+18 8 lag Gunilla Blomqvist Vakant ???
söndag 18 Teen Tour First - Omg 5 SGF Teen Mjölby 18 50 Robert Rajfors  -
lördag 31 Pro-Am hosted by Gränges - Finspång 18 18 lag Fredrik Wästlund -
september fredag-lördag 6-7 Senior Tour H-60 SGF Senior Vesterby 18+18 72 Göran Rydman Leif Sandberg -
lördag 7 Teen Tour First - Omg 6 SGF Teen Ingelsta 18 50 Christer Derger Vakant -
tisdag-onsdag 17-18 Skol-SM SGF Teen Vesterby 36+18 16-20 lag Fredrik Wästlund Göran Hermes (FD) Torsten Hellmark
oktober fredag-lördag 4-5 Senior Tour H-60 SGF Senior Omberg 18+18 72 Göran Rydman Torsten Johansson -

Manualer

Teen Tour: https://golf.se/globalassets/tavling/manual-teen-tour.pdf

Teen Cup: https://golf.se/globalassets/tavling/manual-teen-cup.pdf

JSM Klubblag: https://golf.se/globalassets/tavling/manual-jsm-klubblag.pdf

Skol-SM: https://golf.se/globalassets/tavling/manual-skol-sm.pdf

JMI: http://www.jmi-sweden.se/web/bestammelser/

SGF Senior: https://golf.se/globalassets/tavling/manual-sgf-senior-tour.pdf

Oakley Tour: https://oakleytour.se/wp-content/uploads/2019/03/Manual-OT-2019.pdf

Baserad på version 1.0

facebook

ostergotland logo

sisu logo

sgf logo liggande216